Lüks’mü dediniz? Yorkville

Yorkville üst düzey mağazaları ve lüks alışverişleriyle ünlü olan Mink Mile olarak da bilinen Kanada’nın en pahalı perakende alanı. Toronto’nun en zengin bölgesi olarak kabul ediliyor. Bunda eski Victorya dönemi evlerin, binaların yeniden restora edilmesinin de katkısı yadsınamaz. Modern binalarla miks edilmiş, eski dünyanın büyüsü bölgeyi hem şıklaştırmış hem de karakteristik bir hava katmış.

Param var lüksü seviyorum alışveriş yapmak istiyorum diyorsanız. Burası tam da size göre. Louis Vuitton, Chanel, Gucci, Prada, Cartier, D&G, Hermes ve bunun gibi şu an aklıma gelmeyen bir çok zengin tabakaya hitap eden lüks, üst düzey butikler ve tasarımcıları burada bulabilirsiniz.

Ünlü Kanadalı tasarımcılar Jeremy Lang ve Hoax Couture’nin de bu bölgede mağazaları var.

Bölge Davenport Yolu, Yonge Caddesi, Avenue Yolu ve Bloor Caddesi ile sınırlı. Her yerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz toplu taşıma ağına sahip. Aracınızla gelecekseniz yoğun saatler dışında rahatlıkla otopark bulabilirsiniz.

Yorkville günün her saatinde hareketli ve eğlenceli. O yüzden her kesimden, her yaştan insanın ilgisini çekebilecek bir yer.

Yorkville Kuzey Amerika’da metrekaresi en pahallı olan 3. bölgesiymiş. Bloor Street’teki “Mink Mile” dünyanın en pahalı caddeleri arasında yer alıyor.
1950’li yıllarda Yorkville apolitik bir duruşu benimseyen, özgürlükçü bir akım olarak ortaya çıkan, sıradan yaşama karşı olan Bohemya hippileri ve halk şarkıcıları için bir cennetmiş. Sonrasında sanırım bölge, kapitalizmin ağına düşmüş.

Hani hep duyarız ya kışın Kanada çok soğuk olduğundan, insanlar hiç gökyüzünü görmeden, üşümeden tüm mahalleyi dolaşan yeraltı şehrinden bütün ihtiyacını görür, kahvesini içer, yemeğini yer, tüm alışverişini yapar dedikleri ve PATH diye adlandırdıkları yer buradadır.

PATH’ı biraz açarsak; Guinness World Records’a göre uzunluğu 30 km’den (19 mil) fazla olduğu söylenen dünyanın en büyük yer altı alışveriş kompleksi. Her geçen gün bu komplek yeni tünellerle genişletiliyor.

PATH’ın girişlerinden biri

İlk olarak 1900 yılında Eaton mağazasında, James Street’in altına inşa edilen tünel Eaton Yonge ve Queen caddelerinde bulunan ana mağazalarına, sonrasında da Belediye binasının arkasında bulunan Eaton’s Annex’i arasında dolaşıma izin veriyormuş. Sonrasında 1927 yılında Union Station ile Royal York Hotel’i birbirine bağlayan yeraltı tüneli bu PATH ağına ekleniyor. 1960’lara gelindiğinde şehir plancısı Matthew Lawson ağı iyice genişletiyor. O gün bugündür de genişleyerek devam ediyor.

Bunun dışın PATH Hazelton Lanes, Holt Renfrew Center ve Cumberland Terrace gibi alışveriş merkezlerini de bir birine bağlıyor.

Peki bu PATH’da kaybolmadan yolumuzu nasıl bulabiliriz. Renkleri takip ederek. Güneye gitmek için Kırmızı, Batı için Turuncu, Kuzey için Mavi, Doğu için de Sarı tabelaları takip edeceğiz.

Eaton Center

Yorkville Kanada’nın en büyük müzesi olan Royal Ontario Müzesi olan ROM’a ve bir çok sanat galerilerine ve özel sergilerine de ev sahipliği yapıyor.
Inter Continental Marriott, Hyatt, Four Seasons, Hazelton Hotel vb. gibi bir çok lüks otel bu bölgede bulunuyor. Özellikle Hazelton Hotel’in içinde bulunan One Restoran’da yerel Kanada yemeklerini tadabilirsiniz.

Yorkville’yi tarif ederken yüksek sınıf, şık, zarif, ritzy ve haute couture gibi terimleri sonuna kadar hak eden bölgeyi gezerken, programınıza Queen’s Park ve Royal Ontario Müzesi’ni (ROM) eklerseniz hepsini peş peşe aynı gün görme şansınız olabilir.

Instagram   : derayla_ortak_rota

Facebook    : Deray Nur Keskin

Youtube      : Deray’la Ortak Rota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir