Uzun İnce Bir Yoldayım-Yonge Street

Toronto’ya adım attığınızda anda, aslında Yonge Street’le bir şekilde yolunuz kesişiyor. Nasıl mı? Toronto biraz “en” ler ülkesi, en iyi akvaryum, en büyük hayvanat bahçesi, en uzun kule vb. gibi.  Hal böyle olunca, bir de en uzun sokağına sahip olalım fikrinden yola çıkılarak sanırım Yonge Street’i oluşturuyorlar.

Yonge Street uzunluğu öyle böyle değil tam 1896 km (1178 mil), Toronto’daki Shore Gölü’nden Ontario / Minnesota sınırındaki Rainy Nehri’ne kadar bir alanı kapsıyor. Bazıları ise Yonge Street’in 11 numaralı otoyolun geldiği noktada sadece 56 km olduğunu iddia ediyor.

Sanki caddeyi kurmuşlar da, hazır bu kadar uzun bir yol yapmışken bir de üstüne şehir inşa edelim demişler gibi. Cadde üzerindeki lambaların değiştirilme kararı bile seçimle belirleniyor.

Dünyanın en uzun sokağı olarak hakkında binlerce geyik yapılan sokak Toronto şehrini tam ortadan ikiye bölüyor. Bu nedenle sokağın batısında kalan taraflar cadde ismi + west, doğusunda kalanlarda cadde ismi + east olarak adlandırılıyor.

Cadde üzerinde bir çok şey var restoranlar, barlar, alışveriş merkezleri, yüzlerce kavşak vb. Bunlardan en önemlileri Dundas Meydanı ve Eaton Centre alışveriş merkezi.

Dundas Square’nın en büyük özelliği Yonge ve Dundas caddelerinin  kesiştiği noktada trafik aynı anda duruyor ve sen hangi yöne gitmek istiyorsan o yöne gidiyorsun “Pedestrian scramble” (yaya kapış)  terimi de bu özelliğinden alıyor. Yüksek binaların ve dev ekranların olduğu, New York ambiyansını “Times Square” hissedebileceğiniz meydan. Her an bir etkinliğin ortasında bulabilirsiniz kendinizi. Özellikle hafta sonları konserler, gösteriler, protestolar, din propagandası yapanlar vb. Mütemadiyen kalabalık, renk, hareket. Gününüze nasıl bir renk katacağını önceden kestirmek zor.

Eaton Centre ise hemen hemen her turistin gelip kuşların altında bir fotoğraf alıp, alış veriş yaptığı, kahvesini yudumlayıp, yemeğini yediği, benim için çok da ilginç olmayan oldukça büyük sıradan bir alış veriş merkezi. Emin olmamakla birlikte Toronto’nun ilk alış veriş merkezi olarak hatırlıyorum. Yer olarak Yonge ve Dundas’ın Square’nin kuzeyindedir.

19.yüzyılın sonlarında Toronto’nun ana caddesi haline gelen  Yonge Street şehir merkezinde beş ana cadde ile kesişiyor ve şehir merkezinde iş ve eğlence için insan kalabalığının çekilmesine hizmet ediyor.

Ontario gölünü dik kesen Yonge Caddesi’nin dünyanın en uzun caddesi olduğu söylenir. Öyle ki guinness rekorlar kitabına da girmiş bu özelliğiyle.

Her ne kadar sağa sola sapmadan dümdüz devam eden yolun Kuzey Kutbu’na kadar gittiği espirisi yapılsada. Ontario’nun içindeki nehirden başlayıp Minesota’ya kadar giden cadde Highway 11 ile birleştiği yerin farklı isimlere sahip olması nedeniyle, en uzun olma özelliğini Pan-Amerikan otoyoluna bırakıyor.

Sokak anlamına gelen “Street” her ne kadar bu yol için kullanılmışsa da 3 geliş, 3 gidiş şeritlerinde oluşup, zaman otoyol hızına imkan sağlayan cadde, bulvar, yol gibide tanımlanabiliyor.

Hemen hemen her Toronto’lunun “ben bu caddenin başladığı yeri biliyorum ama sonunu hiç görmedim” ya da “geçenlerde kuzeydeki bir şehirden mektup aldım. Zarfın üzerinde hala Yonge Street yazısını görünce dumur oldum” şeklinde espirilerine konu olan bu sokağa özellikle gidin demeyeceğim. Zaten bir şekilde yolunuz kesişecek.

Sevgiyle kalın, seyehatte kalın…

Instagram   : derayla_ortak_rota

Facebook    : Deray Nur Keskin

Youtube      : Deray’la Ortak Rota

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir