Bugün günlerden turuncu… Kings Night (Kral Gecesi)

Bugün 26 Nisan Kings Night (Kral Gecesi) Kralın doğum günü partisi için akşam saatlerinde Amsterdam’a geldik. Bir çok yerde büyük platformlar kurulmuş, her tarafta parti havası hakim.

Kralın doğum günü 27 Nisan bir gece önceden kutlamalar Hollanda’nın neredeyse tamamında sokak partileriyle başlıyor. Özellikle Amsterdam’da  Dünyanın dört bir yanından gelen 1 milyona yakın turistle birlikte  büyük bir sokak partisine dönüşüyor.

Bu gece ve yarın bireysel müzik performansları,  DJ’ler, açık hava konserleri,  geçit törenleri, tiyatro festivalleri gibi aklınıza ne geliyorsa bir çok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Bizde gece 01:00’e kadar eğlence garantili Kings Night sloganıyla Amsterdam sokaklarını arşınlıyoruz.

Ertesi sabah bir gün önceden aldığımız turuncu aksesuarlarımızla saat 2 gibi Amsterdam’a geliyoruz.

Amsterdam’a adım attığımız andan itibaren kutlamalara da dahil oluyoruz. Turuncuya bürünmüş denizde bot ve teknelerle gelen katılımcıları kanalda karşılıyoruz.

Botlar, tekneler, caddeler, sokaklar ve insanlar futbol maçlarından da tanıdığımız gibi baştan aşağı portakal rengine (turuncu) bürünmüş durumda. Bunun nedeniyse Hollanda Kraliyet ailesinin soyadının “Orange” (turuncu) olmasından kaynaklanıyor.

Kraliyet ailesinin doğum günlerini kutlama geleneği 19. Yüzyılın sonlarına dayanıyor. Büyük bir kesim tarafından pek de sevilmeyen III. William’ın doğum günü yerine kızı Prenses Wilhelmina’nın doğum günü kutlanmaya başlanıyor.   Prenses Wilhelmina aynı zamanda 58 yıl Hollanda’ya hükmederek, dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi ünvanına da sahip oluyor.

İlk olarak 31 Ağustos 1885’te kutlanmaya başlanan orijinal adıyla “Koninginedag” yani “Kraliçe Günü”  yada günümüzdeki adıyla “Queen’s Day” festivali aynı zamanda Hollanda’nın ilk milli bayramı oluyor. Sonrasında Zundert’de ki çiçek geçidi törenleri ve Utrecht’teki Sint-Maartens kutlamalarıda milli bayramlara dahil ediliyor.

Wilhelmina’nın ardında kızı Juliana 1949 yılından tahta çıkıyor ve o tarihten sonrada Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanmaya devam ediliyor. Kraliçe Beatrix ise tahtı annesi Juliana’dan devralmasına rağmen, annesinin şerefine kutlama tarihini değiştirmiyor. Kraliçe Günü yine 30 Nisan’da kutlanmaya devam ediliyor.

30 Nisan 2013’de tahtını en büyük oğlu veliaht Prens Willem Alexandere devreden Kraliçe Beatrix’in ardından “Kraliçe Günü” “Kral Günü” olarak değiştiriliyor. Kral Willem Alexandere’in doğum günü olan 27 Nisan’da kutlanmaya başlanıyor.

Willem-Alexander,  1890 yılında ölen III. Willem’ın  ardında  Hollanda da tahta çıkan ilk kral oluyor.

Bu günü ilginç kılan unsurlardan biri herkesin ve her yerin turuncuya boyanmış olması. İkincisi ise Vrijmarkt (Özgür Pazar) yani vergisiz satış yapılması. Hollanda halkı sabahın erken saatlerinde tezgah alanlarına evde kullanmadıkları ikinci el eşyalarını, çocuklar ise artık oynamadıkları oyuncaklarını vergisiz olarak satıyorlar.

Bu pazar kentin tüm kaldırımlarına, parklarına, sokaklarına yayılır. Bazıları ise evlerinin önüne kurdukları tezgahlarda ev yapımı yiyecek, içecek, dondurma vb şeyleri çok makul fiyatlara satıyorlar. Ya da evlerinin tuvaletini kullanıma açıyorlar. Her ne kadar erkekler ve bayanlar için bir çok yerde  portatif tuvaletler koyulsa da günün en önemli ihtiyacına bu şekilde destek oluyorlar.

Turuncu yeniden doğuşun ve yeni başlangıçların simge rengidir. Maddi olmayan ancak manevi zenginliği temsil eder. İçinde barındırdığı enerjiyi insanlara yansıtır ve paranoya ve depresyon gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılabilir.

Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renkle bir günde olsa imtihan edilmek istiyorum diyorsanız.

Başka bir yerde tecrübe edemeyeceğiniz bu eşsiz festivale katılmak için Hollanda’ya gelin. Kutlamalara dahil olmak için sokağa adım atmanız yeterli…

Sevgiyle kalın, seyehatte kalın…

Instagram   : derayla_ortak_rota

Facebook    : Deray Nur Keskin

Youtube      : Deray’la Ortak Rota

Not: Yurtdışı turlarında en büyük sıkıntı ekstra turlar oluyor ve neredeyse tura ödediğimiz para kadar hatta daha fazlasını ekstra turlara ödüyoruz. Bu da seyahat maliyetimizi iyice şişiriyor. Hollanda’nın tamamına yakınını (Amsterdam, Leiden, Giethorn, Afsluitdijk, Keukenhoof, Baarle, Moduradam, Kinderdijk, Delft, Laiden, Edam, Marken, Volendam, Türkiye Köyü, Katwijk, Nortwijk vb.) araçla uygun fiyatlara gezmek isteyenlerin aşağıda facebook adresini vereceğim Suat Sönmez’e ulaşmalarını tavsiye ederim. Ben bir haftalık tatilimi bu yöntemle inanmaz uygun fiyata getirdim ve görmek istediğim her yere saat mefhumu olmadan otomobille gezdim. Kişi sayısına göre minibüs de ayarlıyorlar. Hatta Belçika’da Bruges, Brüksel gibi şehirleri de gezme fırsatınız oluyor.

Facebook : Suat Sönmez (Hollanda Gezileri)

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir